Print

Woman's Results 2014

Written by Super User. Posted in Web Pages

 

 

EKPMA WOMEN’S SECTION RESULTS 2014

CLASS 1:  POULTRY

Best Plucked, Trussed and Drawn Any Table Bird

Mrs P Cornwell, Shatterling

  1. Mr K Sherwood, Preston

     

CLASS 2:  EGGS

A.  Six Brown Eggs       Hens

       1          Mrs J Batchelor, Hoath

       2          Mrs A Akehurst, Barham

       3          Mrs A Wheeler, Elmsted

B.  Six Tinted Eggs        Hens

        1          Mrs P Cornwell, Shatterling

        2          Mrs A Wheeler, Elmsted

        3          Mrs M Window, Maydensole

C.  Six Mixed Eggs        Hens

        1          Mrs A Wheeler, Elmsted

        2          Mr S Phillips, Dover

        3          Mr K Morrison, Ripple

D.  Six Ducks Eggs

         1          Mr T Smith, Birchington

         2          Mrs J Claringbould, Bladbean

         3          Mrs J Batchelor, Hoath

E.  Six Bantam Eggs

          1          Mrs A Marchant, Wingham

          2          Mrs J Cross, Whitfield

           3          Mrs M Window, Maydensole

 

CLASS 3:   COLLECTIVE EXHIBIT

v NEW ARRIVAL THEME v

Miss P Northrop, Minster

Mrs P Cornwell, Shatterling

Mrs D Johnson, Preston

CLASS 4:  SWEETS

A.  Marzipan Fruits

         1          Mrs H Bradshaw, Ash

         2          Mrs V Hunt, Woodnesborough

         3          Mrs P Cornwell, Shatterling

B.  Chocolate Peppermint Creams

         1          Miss J Goodsell, Hoath

         2          Miss L Court, Capel-le-Ferne

         3          Mrs H Bradshaw, Ash

C.  Rum & Raisin Fudge

         1          Mrs P Cornwell, Shatterling

         2          Miss E Matthews, Preston

         3          Mrs N Lloyd-Yates, Shepherdswell

D.  Bag of Peanut Brittle

         1          Mrs N Lloyd-Yates, Shepherdswell

         2          Miss L Court, Capel-le-Ferne

         3          Mrs J Burvill, Folkestone

CLASS 5:  PHOTOGRAPHS

A.  Silhouette

           1          Miss R Older, Rye

           2          Miss I Northrop, Minster

           3          Mrs Bean, Chartham Hatch

B.  Creepy Crawlies

          1          Mrs P Cornwell, Shatterling

           2          Mrs J Batchelor, Hoath

           3          Mrs N Lloyd-Yates, Shepherdswell

C.  Country People

           1          Mrs P Cornwell, Shatterling

           2          Mrs J Blackman, Adisham

           3          Mrs J Batchelor, Hoath

CLASS 6:  FLOWERS

A.  Remembrance

           1          Mrs J Bradley, Eastry

           2          Mrs S Smith, Eastry

B.  Nursery Rhyme

           1          Mrs S Smith, Eastry

           2          Mrs P Cornwell, Shatterling

C.  Hedgerow Gleanings

           1          Mrs J Bradley, Eastry

           2          Mrs S Smith, Eastry

           3          Miss A Marchant, Wingham

D.  Arrangement in a Flower Pot

           1          Mrs J Bradley, Eastry

           2          Mrs S Smith, Eastry

           3          Mrs M Window, Maydensole

E.  Miniature Arrangement

           1          Miss F Bradley, Eastry

           2          Mrs P Cornwell, Shatterling

           3          Mrs S Smith, Eastry

F.  Four Sprays of Chrysanthemums

           1          Mrs S Smith, Eastry

           2          Mrs P Cornwell, Shatterling

           3          Mrs H Bradshaw, Ash

G.  Vase of Five Dahlias

           1          Mr K Sherwood, Preston

           2          Miss E Matthews, Preston

           3          Mrs D Johnson, Preston

H.  Vase of Roses

           1          Mrs R Browne, Stelling Minnis

           2          Miss A Marchant, Wingham

           3          Mrs H Bradshaw, Ash

I.   Vase of Mixed Garden Flowers

           1          Mrs P Cornwell, Shatterling

           2          Mrs H Bradshaw, Ash

           3          Mrs K Gower, Acrise

J.   One Pot Plant

           1          Mr K Sherwood, Preston

           2          Mrs P Cornwell, Shatterling

           3          Miss N Batchelor, Aylesham

CLASS 7:  HANDICRAFTS

A.  Handknitted Garment

           1          Miss P Northrop, Minster

           2          Mrs H Northrop, Minster

           3          Mrs P Cornwell, Shatterling

B.  Handknitted Toy

           1          Miss S Stephens, Ash

           2          Mrs C Evans, Ash

           3          Miss L Court, Capel-le-Ferne

C.  Crochet Article

           1          Mrs Bean, Chartham Hatch

           2          Mrs H Northrop, Minster

           3          Miss P Northrop, Minster

D.  Quilted Cushion

           1          Mrs P Hume, Bridge

           2          Mrs P Cornwell, Shatterling

           3          Miss S Stephens, Ash

E.  Apron/Pinafore (machine made)

           1          Mrs J Saxby, Ash

           2          Miss L Court, Capel-le-Ferne

           3          Miss P Northrop, Minster

F.  Any other Handicraft

           1          Mrs P Cornwell, Shatterling

           2          Mrs J Blackman, Adisham

           3          Miss P Northrop, Minster

CLASS 8:  COOKERY

A. Cherry & Almond Cake

           1          Miss R Older, Rye

           2          Mrs I Ledger, Barfrestone

           3          Mrs C Evans, Ash

B. Coffee Sponge

           1          Mrs M Twyman, Grove

           2          Miss N Batchelor, Aylesham

           3          Mrs E Preston, Ickham

C. Four Eccles Cakes

           1          Mrs V Hunt, Woodnesborough

           2          Mrs J Moran, Broad Oak

           3          Mrs C Evans, Ash

D. White Plaited Loaf

           1          Miss E Matthews, Preston

           2          Mrs N Lloyd-Yates, Shepherdswell

           3          Mrs J Matthews, Preston

E. Four Granary Rolls

           1          Mrs K Gower, Acrise

           2          Miss E Matthews, Preston

           3          Mrs C Evans, Ash

F. Carrot Cake

           1          Mrs V Hunt, Woodnesborough

           2          Mrs A Beecham, Acrise

           3          Mrs M Twyman, Grove

G. Quiche Lorraine

           1          Mrs I Ledger, Barfrestone

           2          Mrs C Evans, Ash

           3          Mrs V Hunt, Woodnesborough

H. Five Cheese Scones

           1          Mrs P Cornwell, Shatterling

           2          Mrs M Twyman, Grove

           3          Mrs C Evans, Ash

I. Novelty Cake    (judged for decoration only)

           1          Mrs V Hunt, Woodnesborough

           2          {Mrs L Bradley, Eastry

           2          {Miss L Newbery, Birchington

J. Lemon Meringue Pie

           1          Mrs C Evans, Ash

           2          Miss N Batchelor, Aylesham

           3          Mrs M Twyman, Grove

K. Five Rock Cakes

           1          Mrs A Akehurst, Barham

           2          Mrs J Moran, Broad

           3            Mrs V Hunt, Woodnesborough

L. Jar of Honey – clear

M. Jar of Honey – set

 CLASS 9:  PRESERVES & BOTTLED FRUIT

A. Jar of Strawberry Jam

          1          Mrs P Cornwell, Shatterling

           2          Mrs E Preston, Ickham

           3          Mrs S Smith, Eastry

B. Jar of Raspberry Jam

           1          Mrs J Moran, Broad Oak

           2          Mrs C Evans, Ash

          3          Mrs H Bradshaw, Ash

C. Jar of Stone Fruit Jam

           1          Mrs E Preston, Ickham

           2          Mrs R Browne, Stelling Minnis

           3          Mrs S Smith, Eastry

D. Jar of any other Jam

           1          Mrs E Preston, Ickham

           2          Miss A Marchant, Wingham

           3          Mrs J Moran, Broad Oak

E. Jar of Jelly

           1          Mrs E Preston, Ickham

           2          Mrs H Bradshaw, Ash

           3          Mrs J Moran, Broad Oak

F. Jar of Marmalade

           1          Mrs C Evans, Ash

           2          Mrs D Johnson, Preston

           3          Mrs J Moran, Broad Oak

G. Jar of Lemon Curd

           1          Mrs P Cornwell, Shatterling

           2          Mrs E Preston, Ickham

           3          Mrs C Evans, Ash

H. Bottle of Fruit (2014 bottling)

           1          Miss L Court, Capel-le-Ferne

           2          Mrs P Cornwell, Shatterling

           3          Mrs A Akehurst, Barham

I.   Jar of Chutney

           1          Mrs J Moran, Broad Oak

           2          Mrs P Cornwell, Shatterling

           3          Mrs E Preston, Ickham

CLASS 10: CHILDREN

PHOTOGRAPHS

A. Pulling Power (14  – 16 years)

           1          Pip Bradley, Eastry

           2          Chloe Blackman, Adisham

           3          Alexander Lloyd-Yates, Shepherdswell

B. Water World  (11 – 13 years)

           1          Alex Bradley, Eastry

           2          Hannah Plommer, Maydensole

           3          Alexander Lloyd-Yates, Shepherdswell

C. My Favourite Place  (8 – 10 years)

           1          Chloe Blackman, Adisham

           2          Sam Yore, Pett Bottom

           3          Alexander Lloyd-Yates, Shepherdswell

HANDICRAFTS & COOKERY

A. Any Handicraft  (14 – 16 years)

           1          Hannah Plommer, Maydensole

 B. Save Our Planet Poster (11 – 13 years)

F. A Puppet      (8 – 10 years)

           1          Harry Laslett, Ash

G. Decorated Egg         (5 – 7 years)

            1          Chloe Solley, Great Mongeham

            2          Thomas Solley, Great Mongeham

           3          Katie Smith, Broomfield

H. Decorated Tissue Box    (Under Fives)

           1          Chloe Blackman, Adisham

            2          Oliver Bradley, Eastry

            3          Isabelle Jordan, Whitfield

.  Victoria Sponge   (12 – 16 years)

            1          Edward Laslett, Ash

            2          Eliot Gower, Acrise

            3          Alex Laslett, Ash

J.   Pizza(8 – 11 years)  

           1.        Harry Laslett, Ash

            2          Nat Thompson, Capel-le-Ferne

            3          Rory Gower, Acrise

K. Five Rocky Road      (5 – 7 years)

           1          Alexander Lloyd-Yates, Shepherdswell

           2          Rory Gower, Acrise

           3          Sophie Plommer, Maydensole

L. Three Rice Crispie Cakes   (Under Fives)

           1          Alex Solley, Great Mongeham

           2          Isabelle Jordan, Whitfield

           3          Charlie Thompson, Capel-le-Ferne

           3          Josh Thompson, Capel-le-Ferne

CUP & PRIZE WINNERS

Mrs A W Martin Cup – Best Exhibit in Class 1 (Poultry)                        Mrs P Cornwell

Mrs C E Solley Cup – Best Collective Exhibit                                         Miss P Northrop

Mrs H M Pierson Cup – Best Flower Exhibit in Section B                       Mrs S Smith

Mrs C H Rickards Tankard – Best Cookery Exhibit in Section A             Miss R Older

Mr & Mrs Francis Cup – Best Exhibit in Children’s Class                        Edward Laslett

Kentish Express Cup – Most First Prizes in Women’s Section                  Mrs P Cornwell

The Maud Spanton Memorial Prize – Most Points in Handicraft Section       Miss P Northrop

The Preserves Prize (donated by Lakeland) – Best Exhibit in Class          Mrs J Moran

The Goodsell Memorial Prize – Best Novelty Cake                                 Mrs V Hunt

 

As you open up your 2018 diary pop in the date for the @ekpma. It will take place on Wednesday 26 September at Malmains Farm near Dover

by East Kent Ploughing

  • P1050991m
  • P1050994m
  • P1060007m
  • P1060011m
  • P1060014m
  • P1060017m
  • P1060024m
  • P1060027m
  • P1060041m
  • Ploughing match 26-9-12 085a
  • Ploughing match 26-9-12 088
  • Ploughing match 26-9-12 090a
  • Ploughing match 26-9-12 092a
  • Ploughing match 26-9-12 095
  • Ploughing match 26-9-12 096
  • Ploughing match 26-9-12 106
  • Ploughing match 26-9-12 110
  • Ploughing match 26-9-12 113
  • Ploughing match 26-9-12 116
  • Ploughing match 26-9-12 118
  • Ploughing match 26-9-12 120
  • ekpm_72E1384
  • ekpm_72E1397
  • ekpm_72E1480
  • ekpm_72E1483
  • ekpm_72E1493
  • ekpm_72E1515
  • ekpm_72E1535
  • ekpm_72E1554
  • ekpm_72E1566
  • ekpm_72E1576
  • ekpm_72E1600
  • ekpm_72E1615
  • ekpm_72E1629
  • ekpm_72E1633
  • ekpm_72E1672
  • ekpm_72E1754
  • ekpm_72E1757
  • ekpm_72E1773
  • ekpm_72E1837
  • ekpm_72E1884
  • ekpm_72E1900
  • ekpm_72E1909
  • ekpm_72E1931
  • ekpm_72E1945
  • ekpm_72E1946
  • ekpm_72E1955
  • ekpm_72E1957
  • ekpm_72E1972
  • ekpm_72E1980
  • ekpm_72E2057
  • ekpm_72E2063
  • mf_72E1598
  • plough1
  • plough2
  • plough3