Print

Womens Results 2012

Written by Super User. Posted in Web Pages

2012 Results

CLASS 1:  POULTRY

A.  Best Plucked, Trussed and Drawn Fowl or Cockerel

1  Mr K Sherwood

2 Mrs P Cornwell

 

B.  Best Plucked, Trussed and Drawn Any Table Bird

1 Mrs P Cornwell

 

 

CLASS 2:  EGGS

A.  Six Brown Eggs       Hens

1 Miss N Batchelor

2 Mrs J Cross

3 Mrs A Akehurst

 

B.  Six Tinted Eggs        Hens

1 Mrs P Cornwell

2 Miss K Denman

3 Mrs L Laslett

 

C.  Six Mixed Eggs        Hens

1 Miss K Denman

2 Mrs A Akehurst

3 Miss L Bradley

 

D.  Six Ducks Eggs

1 Mrs J Batchelor

 

E.  Six Bantam Eggs

1 Mrs P Cornwell

2 Miss K Denman

3 Mrs J Cross

 

 

CLASS 3:   COLLECTIVE EXHIBIT

 v BIRTHDAY THEME v

1               Miss P Northrop

2               Mrs P Cornwell

3               Mrs V Hunt

 

 

CLASS 4:  SWEETS

A.  Marzipan Fruits

            1            Mrs H Bradshaw

            2            Mrs P Cornwell

            3            Mrs V Hunt

 

B.  Chocolate Rum Truffles

            1            Miss N Batchelor

            2            Mrs H Bradshaw

            3            Miss L Court

C.  Vanilla Fudge

            1            Mrs P Cornwell

            2            Miss E Matthews

            3            Mrs H Bradshaw

 

D.  ½lb Gift Selection

            1            Mrs N Lloyd-Yates

            2            Mrs H Bradshaw

            3            Mrs P Cornwell

 

 

CLASS 5:  PHOTOGRAPHS

A.  Happiness

            1            Mrs S Solley

            2            Mr A Hyde

            3            Mrs J Saxby

 

B.  Winter Scene

            1            Miss W Howland

            2            Mrs J Claringbould

            3            Miss I  Northrop

 

C.  All at Sea

            1            Miss I Northrop

            2            Mrs J Saxby

            3            Mrs S Solley

 

CLASS 6:  FLOWERS

A.  Diamond Jubilee

            1            Mrs S Smith

            2            Mrs J Bradley

 

B.  Tribute to Charles Dickens

            1            Mrs S Smith

            2            Mrs P Cornwell

 

C.  A Country Ramble

            1            Mrs S Smith

            2            Mrs J Bradley

 

D.  Arrangement in a Stemmed Glass

            1            Mrs J Bradley

            2            Mrs L Laslett

            3            Mrs S Smith

 

E.  Miniature  Arrangement

            1            Mrs J Lawrence

            2            Miss A Marchant

 

F.  Four Sprays of Chrysanthemums

            1            Mrs S Smith

            2            Mr K Sherwood

            3            Mrs H Bradshaw

 

G.  Vase of Five Dahlias

            1            Miss E Matthews

            2            Mrs H Bradshaw

 

H.  Vase of Roses

            1            Mrs J Bradley

            2            Mrs H Bradshaw

            3            Mrs R Browne

 

I.   Vase of Mixed Garden Flowers

            1            Mrs H Bradshaw

            2            Mrs K Gower

            3            Mrs P Cornwell

 

J.   One Pot Plant

            1            Mr K Sherwood

            2            Mrs S Smith

 

 

CLASS 7:  HANDICRAFTS

A.  Handknitted Garment

            1            Miss P Northrop

            2            Miss K Denman

            3            Mrs J Hyde

 

B.  Handknitted Waistcoat

            1            Miss I Northrop

            2            Miss P Northrop

            3            Mrs D Johnson

 

C.  Handmade Cushion

            1            Mrs C Perrin

            2            Mrs A Akehurst

            3            Mrs V Hunt

 

D.  Handmade Bracelet

            1            Miss I Northrop

            2            Mrs J Cross

            3            Miss S Stephens

 

E.  Christmas Decoration

            1            Mrs V Hunt

            2            Miss P Northrop

            3            Mrs P Cornwell

 

F.  Any other Handicraft

            1            Miss P Northrop

            2            Mrs J Lawrence

            3            Miss S Stephens

 

 

 

 

 

 

CLASS 8:  COOKERY

A. Marmalade Crumble Cake

1 Miss E Matthews

2 Mrs L Laslett

3 Mrs J Batchelor

 

B. Jam Swiss Roll

            1            Mrs I Ledger

            2            Mrs J Bradley

            3            Mrs H Bradshaw

 

C. Four Cup Cakes

            1            Mrs A O’Brien

            2            Miss E Matthews

            3            Mrs P Cornwell

 

D. Milk Loaf

            1            Mrs C Evans

            2            Mrs P Cornwwell

            3            Mrs S Hickson

 

E. Four Chelsea Buns

            1            Mrs C Evans

            2            Mrs S Hickson

            3            Mrs P Cornwell

 

F. Lemon Drizzle Cake

            1            Mrs L Laslett

            2            Mrs N Lloyd-Yates

            3            Miss E Matthews

 

G. Five Cheese Scones

            1            Mrs J Chambers

            2            Mrs K Chambers

            3            Mrs V Hunt

 

H. Savoury Starter

            1            Miss A Marchant

            2            Mrs K Gower

            3            Mrs P Cornwell

 

I. Novelty Cake    (judged for decoration only)

            1            Miss H Perrin

            2            Mrs V Hunt

            3            Mrs J Jones

 

J. Bakewell Tart

            1            Mrs P Cornwell

            2            Mrs C Evans

            3            Mrs R Vant

 

K. Five Chocolate Brownies

            1            Mrs G Davies

            2            Mrs E Preston                                                                                                                        3            Mrs V Hunt

L. Jar of Honey – clear

            1            Mrs P Church

            2            Mrs J Cross

            3            Mr R Baker

 

M. Jar of Honey – set

            1            Mr R Baker

            2            Mrs R Pearce

            3            Mrs P Church

 

 

CLASS 9:  PRESERVES & BOTTLED FRUIT

A. Jar of Strawberry Jam

1 Mrs C Evans

2 Mrs J Moran

3 Mrs E Preston

 

B. Jar of Raspberry Jam

1 Mrs J Moran

2 Mrs D Johnson

3 Mrs H Bradshaw

 

C. Jar of Stone Fruit Jam

1 Mrs A Laughlin

2 Mrs R Plommer

3 Mrs J Bradley

 

D. Jar of any other Jam

1 Mrs E Preston

2 Miss A Marchant

3 Mrs H Bradshaw

 

E. Jar of Jelly

1 Mrs H Bradshaw

2 Mrs E Preston

3 Miss A Marchant

 

F. Jar of Marmalade

1 Mrs S Smith

2 Mrs A Akehurst

3 Mrs J Bradley

 

G. Jar of Lemon Curd

1 Mrs S Romney

2 Mrs E Preston

3 Mrs J Cross

 

H. Bottle of Fruit (2012 bottling)

1 Mrs P Cornwell

 

I.   Jar of Chutney

1 Mrs E Preston

2 Mrs J Cross

3 Mrs J Bradley

 

CLASS 10: CHILDREN

PHOTOGRAPHS

A.    In a Pickle (14  – 16 years) – no entries

B.     

B. Sport  (11 – 13 years)

1 Alex Bradley

 

C. My Pet  (8 – 10 years)

1 Alex Laslett

2 Karen Starr

3 Hannah Plommer

 

HANDICRAFTS & COOKERY

D. Any Handicraft  (14 – 16 years)

1 Emily Hickson

2 Stephie Twyman

 

E. Christmas Decoration (11 – 13 years)

1 Ryan Batchelor

 

F. A Bookmark      (8 – 10 years)

1 Matthew Hickson

2 Alex Laslett

3 Ryan Batchelor

 

G. Play Dough Model         (5 – 7 years)

1 Alex Lloyd-Yates

2 Isabel Moir

3 Chloe Solley

 

H. Edible Necklace    (Under Fives)

1 Neve Wells

2 Thomas Solley

3 Jemima Simpson

 

I.  Jubilee Cake   (12 – 16 years)

1 Steven Batchelor

2 Pippa Bradley

3 Emily Hickson

 

J.  Five Flapjacks        (8 – 11 years)

1 Ryan Batchelor

2 Alex Laslett/Karen Starr

 

K. Five Fairy Cakes      (5 – 7 years)

1 Chloe Solley

2 Alex Lloyd-Yates

3 Nat Thompson

 

L. Three Chocolate Crispies        (Under Fives)

1 Thomas Solley

2 Rhys Jones

3 Joshua Laslett

 

CUP & PRIZE WINNERS

 

Mrs A W Martin Cup – Best Exhibit in Class 1 (Poultry) Mr K Sherwood

 

Mrs C E Solley Cup – Best Collective Exhibit Miss P Northrop

 

Mrs H M Pierson Cup – Best Flower Exhibit in Section B Mrs S Smith

 

Mrs C H Rickards Tankard – Best Cookery Exhibit in Section A Miss E Matthews

 

Mr & Mrs Francis Cup – Best Exhibit in Children’s Class Alex Lloyd-Yates

 

Kentish Express Cup – Most First Prizes in Women’s Section Mrs P Cornwell

 

The Maud Spanton Memorial Prize – Most Points in Handicraft Section     Miss P Northrop

 

The Preserves Prize (donated by Lakeland) – Best Exhibit in Class Mrs H Bradshaw

As you open up your 2018 diary pop in the date for the @ekpma. It will take place on Wednesday 26 September at Malmains Farm near Dover

by East Kent Ploughing

  • P1050991m
  • P1050994m
  • P1060007m
  • P1060011m
  • P1060014m
  • P1060017m
  • P1060024m
  • P1060027m
  • P1060041m
  • Ploughing match 26-9-12 085a
  • Ploughing match 26-9-12 088
  • Ploughing match 26-9-12 090a
  • Ploughing match 26-9-12 092a
  • Ploughing match 26-9-12 095
  • Ploughing match 26-9-12 096
  • Ploughing match 26-9-12 106
  • Ploughing match 26-9-12 110
  • Ploughing match 26-9-12 113
  • Ploughing match 26-9-12 116
  • Ploughing match 26-9-12 118
  • Ploughing match 26-9-12 120
  • ekpm_72E1384
  • ekpm_72E1397
  • ekpm_72E1480
  • ekpm_72E1483
  • ekpm_72E1493
  • ekpm_72E1515
  • ekpm_72E1535
  • ekpm_72E1554
  • ekpm_72E1566
  • ekpm_72E1576
  • ekpm_72E1600
  • ekpm_72E1615
  • ekpm_72E1629
  • ekpm_72E1633
  • ekpm_72E1672
  • ekpm_72E1754
  • ekpm_72E1757
  • ekpm_72E1773
  • ekpm_72E1837
  • ekpm_72E1884
  • ekpm_72E1900
  • ekpm_72E1909
  • ekpm_72E1931
  • ekpm_72E1945
  • ekpm_72E1946
  • ekpm_72E1955
  • ekpm_72E1957
  • ekpm_72E1972
  • ekpm_72E1980
  • ekpm_72E2057
  • ekpm_72E2063
  • mf_72E1598
  • plough1
  • plough2
  • plough3